Mamiházipraktika

Háztartási ötletek, receptek, sütés-főzés, varrás, kézimunka, takarítási praktikák

 

Háztartási praktikák fiatal, kezdő háziasszonyoknak

 Sűrített paradicsom lefagyasztása:

  • Főzés közben sokszor rájövünk, hogy kellene egy kevés sűrített paradicsom, amit elfelejtettünk venni. Hogy mindíg legyen otthon, a következőket szoktam csinálni: veszek egy üveg sűrített paradicsomot, majd a hűtőszekrényem jégkockatartóját frissentartó fóliával (folpack) kibélelem ügyelve arra, hogy a két végén és két oldalán nagyobb maradjon. Az így kibélelt jégkockatartót teáskanállal feltöltöm sűrített paradicsommal, majd ráhajtom a két végét és a két oldalát a paradicsomra és már megy is be a helyére. Pár óra múlva készen vannak a paradicsom kockák. Ekkor kiemelem a helyükről, és úgy ahogy van berakom egy kisebb nejlontasakba és megy a fagyasztó fiókjába. Ily módon elkerülhető, hogy kifogyjunk a sűrített paradicsomból. Felhasználáskor kiveszünk annyi kockát, amennyire szükségünk van és már mehet is bele a kajába.

 Zöldfűszerek lefagyasztása:

  • A jégkockatartóba különböző zöldfűszereket is le le szoktam fagyasztani, amiket előtte apróra összevágtam, (most nem bélelem ki) feltöltöm a jégkockatartót pld. petrezselyemmel, zellerlevéllel, kaporral stb. és feltöltöm vízzel. Az így megfagyott kockákat kiveszem a helyükről és mehet is a nejlontasakba, majd a fagyasztó fiókjába.

 Kapor használata:

  • Fagyasztott, vagy friss kaporról annyit, hogy teafőző tojásba teszem és így kerül a főzelékbe.

 Paradicsom-paprika lefagyasztása:

  • Ahány paradicsomot és paprikát szeretnénk lefagyasztani, annyit  megmosunk, megtörölgetünk és egyenként alufóliába (lehet folpackba is) becsomagoljuk és mehet a fagyasztóba.Ez azért nagyon jó, mert télen ha pld. pörköltet csinálunk akkor csak előkapunk a fagyasztóból 1-2 paradicsomot és paprikát és már mehet is a sütnivaló hagyma közé. Nem kell felengedni, amíg a hagyma sül, addig fel fog engedni, sőt meg is fog szépen sülni. Így nyárias ízeket tudunk elővarázsolni. Én jobban szeretem a sűrített paradicsomnál.
  • Jótanács:                                                                           én a paradicsomról a felső héját le szoktam húzni, mégpedig úgy, hogy pár másodpercig forró víz alá teszem és már szinte egyben le is tudom húzni a fagyott paradicsom héját.

Fagyasztószekrényünkben több hely legyen:

  • Ha valami kész ételt le akarok fagyasztani azt általában valamilyen műanyag dobozba teszem, de mivel ez elég nagy helyet foglal, a már lefagyasztott ételt kiborítom a dobozból és beleteszem egy nejlon tasakba, vagy akár folpackba is be lehet csomagolni. Így sokkal több helyünk lesz a fagyasztóban.
  • Ha valamilyen fagyasztott árút vásárolok pld. dobozos panírozott    halrudat, vagy dobozos, több darabos pálcikás jégkrémet, azokat is átrakom nejlon tasakba.

Tiszta húsleves főzése:

  • A minap egy fiatal nő megkérdezte, hogyan kell készíteni a húslevest, hogy szép tiszta legyen, ne legyen zavaros. Én az édesanyámtól, nagymamámtól mindíg azt hallottam, hogy a húst, mielőtt felteszem főzni, legalább fél órára tegyem hideg vízbe és akkor a felesleges vér kijön belőle. Utána hideg, sós vízbe tegyem fel főzni a húst, nagyon lassan forraljam fel és amikor a vízen hab képződik azt le kell szedni (kanállal, vagy sűrű szövésű szűrővel). Soha ne forrjon bele a vízbe, mert akkor zavaros lesz a leves. Természetesen tálalás előltt is leszűröm. A húslevest mindíg lassú tűzön kell főzni, régiek úgy mondták, éppen csak gyöngyözzön. Ettől azért én egy kicsit több tüzet adok alá. Az így készített leves szép tiszta lesz. 


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 54
Heti: 119
Havi: 905
Össz.: 152 693

Látogatottság növelés
Oldal: Háztartási praktikák
Mamiházipraktika - © 2008 - 2024 - mamihazipraktika.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »